Категорії блогу
Трипс
Захист рослинТрипс
· Що таке трипси?
· Основні види трипсів
· Шкода від трипсів
· Методи боротьби з трипсами
· Профілактика появи трипсів
· Висновок
Трипс є сисним шкідником що значно вагомо наносять шкоду польовим культурам, овочам та квітам. Трипс живиться соком з рослини, за рахунок цього знижується якість та показник вирощеної маси — впливає на вигляд зерна, зменшується об'єм зерен в колоску. Значну небезпеку трипс несе для овочевої культури, так як врожай втрачає товарний вигляд, збирання врожаю сповільнюється так як потрібно робить більшу зачистку від трипса, а найважливіше є те що така зібрана продукція підлягає псуванню при зберіганнях у сховищі. Між видами трипса є ще й карантинний вид.
Від 3 до 7 діб потрібно для розмноження. Личинкові стадії трипса тривають 8-10 діб. Личинки трипсів мають два віки, після закінчення якого переходять на пронімфи і переходять на дейтонімфи. Стадія розвитку пронімф та дейтонімф залежить від виду рослини, на якій вживається трипс, це може відбуватися й у грунті ( в шарі грунту від 10–15 см), та між листя рослини. Потім, через від 4 до 8 діб, з'являється імага. Цілковитий цикл розвитку одного покоління склада від 14 до 31 дня.
Найпоширеніші види трипсів це:
● вид пшеничного трипса;
● вид тютюнового трипса;
● вид західного квіткового трипса.
Шкоду, що наносить трипса:
Трипса пшеничні (Haplothrips tritici Kurd), відноситься до ряду Thysanoptera, рід Флеотрипса - Phloeothripidaeе. Несе шкоду посівам озимій та ярій пшениці. Дорослі комахи мають темно коричневий окрас, на вигляд майже чорним кольором, довжина 1,5-2 міліметри. Личинки 1,4-1,8 міліметри у довжину. Зимує така личинка в рештках кореня, що залишаються в землі та в сховищах зберігання. Пробудження настає у весняний період з потеплінням. Перетворюються на пронімфи, німфи та дорослу комаху відбуваються такі зміни в останні тижні квітня та тривають до середини травня. Такі вильоти трипса розтягується у тривалий період і може тривати до одного місяця. Заселяю посів пшениць в фазі виходу в трубку колоска, де починають живлення та розмноження. Самець відкладає яйця ( може відкласти до 50 штук ) відкладає на лусочках та стрижнях колоска. А вже через 6-7 днів вилуплюються личинки трипса, які також починає живитися соком з зерна та колоскової луски. За часту трипса зосереджується у борознах зерна, заповнюють простір між зернами та лусками. Через ураження
Пшеничним трипсом ( колосок деформується, на ньому утворюються білоколосості, масова частка зерена буде знижена на 7-14%, на ньому з'явиться жовтувато-бура пляма, зерна всихається, легшають. А вже на початку збирання врожаю личинкова особа стає повноцінною особою та починає мігрування в грунт, там і перезимовує. Розвиток потім трипсів проходить від одного до наступного покоління.
Тютюнова трипс (Thrips tabacii Lind.), з ряду Thysanoptera, родова. трипси — Thripidae. Живе всюди як у відкритій так і закритій ділянці грунту. Несе шкоду овочевим капусті, томатам, цибулі, тютюну, огіркам та іншим овочам. На закритий ділянці грунту для живлення фітофаг обирає рослини огірків. Імаго жовто світлого забарвлення, а може й бути коричневого забарвлення, із тоненьким подовженим тільцем, довжиною від 0,8 до 0,9 мм, мають вузькі крила та бахромистими волосками по краю та семи членикпотрібно знімати, що призведе до прямої втрати врожайності капусти (від 6 до 15%).
ові вуса. Яйце в цього трипса овальної форми, біле за кольором та має розмір 0,26 - 0,12 мм. Личинка має форму тіла схожу на дорослу особину, безкрила, в перший її вік білуватий, в другий та третій — жовто світлий. Перезимовує імаго під залишками рослини, або у верхньому шарі землі, та в складських сховищах, між лускою цибуль чи під листком капусти. Одразу після висадки розсадного матеріалу в грунт фітофага починає мігрувати на розсаду, і після невеликого часу живлення рослиною вона починає відкладати яйця для розмноження. Самка трипса проколює яйце-кладом в губчасті паренхі з нижнього боку листя відкладає така особа до 100 яєць (від 3 до 4 діб ), а вже за 5 днів з'являються перші трипси. Розвивається одна генерація трипса 21 - 31 день, впродовж вегетаційного зростання культури встигають розвинути від 6 до 8 поколінь трипса. Але в кількості суттєво відображається абіотичний фактор, чим вищий температурний режим і нижча вологість повітря, їх буде більше в кількості так як покоління генеруються фітофагами. Слід від живлення трипсом на рослині утворюється жовто сірі хаотичні плями з численно дрібним чорним цятками це екскременти трипса, знаходяться на нижньому боці листя. При сильно пошкоджені листя воно стає буре та та засихає, що сильно гнітить рослину, та може призвести до повної загибелі. Капуста найвразливіша до трипса в фазі формувань та дозрівань голов. При пошкодженнях капусти трипсом на її головах з'являється незліченна кількість коричневого кольору плям. Ці плями явна ознака ураження трипсом. В таких голов втрачена товарна якість та вигляд, вони стають непридатні для продажу та закладки на зберігання. Щоб реалізувати таку продукцію доводиться зняти як мінімум з кожної голови по 6-7 листків, а іноді і 12-15 листки
Західно квіткові трипси (Frankliniella occidentalis Perg.), з ряду Thysanoptera, родина трипсових — Thripidae. Називають ще карантинним шкідником. Часто фіксується у виявленні в квітах: трояндах, гвоздиках, гладіолусах, герберах; також фіксують на плодових деревах: абрикосах, грушах, нектаринах, персиках, сливах; овочевих культурах: солодкому горохові, огірках, перецю, томатах, моркві, ягідні культури такої підпадають під ураження: клубника, технічний буряк, бавовник, бобові культури, цитрусові, виноград, а також трипс може знаходитись на квітах та овочах на рослинах які вирощуються в закритому грунті там трипс несе багато шкоди. Доросла особа трипсу досягає довжини 2 міліметри. Самиця світло-жовтого чи темно коричневого забарвлення вона в розмірі значно менша за самця. В теплицях трипси розвиваються усі 12 місяців, розвивають понад п'ятнадцять разів оновлення. Трипса відкладає яйця у квіткову бруньку. Імагова та личинкова особа викликає пошкодження бруньок, листків, бутонів, вони з квітів висмоктують сіки. Пошкоджені частини недорозвинені, бутончики починають опадати, квіти не повністю розпускаються. Крім нанесеної шкоди саме західний квітковий трипс він переносить вірус плямисте в'янення томату (TSWV) та вірус смугастості на тютюну (TSV). До накопичення віруса здатна лише німфа.
Як боротися з трипсом:
Методи захисту від трипсів має бути комплексним, якщо це овочеві культури (особливу увагу привертає цибуля) надто важливим є забезпечення рівномірного циклу в поливі рослини, так як в першу чергу вогнище тютюнової трипси починають з'являтися на культурах, які перебувають у посушливому місці їх зростання. Важливими агротехнічними прийомами є і чергування рослин у сівозмінах на полі. В осінню пору, після збору плодів попередньої культури, треба опікуватися про знищення батви та знищити їх рештки та зробити глибоку оранку поля де росли рослини.
Підготовка до обробки:
При плануваннях хімічної обробки, особливо під час сприятливої умови для поширення трипса, необхідно скоротити інтервали між проведеннями обробки до 5 - 7 днів між обробками. Це тому, що, більша частина особин на стадії яйуя та німфи не підпадають під дії хімічної обробки.
Інсектициди для боротьби з трипсом:
● Актара: системна ( 250 г/кг тиаметоксам ) 0.15 - 0.16 л/га;
● Карате Зеон: контактно кишковий ( 50 г/л лямбда-цигалотрин ) 0.15 - 0.3 л/га;
● Актеллік: ( 500 г/л піриміфос–метил ) 0.8 - 1.5 л/га; а для обробки складського приміщення 0.5 мл на м2
● Енжіо: контактно системний ( тіаметоксам 141 г/л лямбда-цигалотрин 106 г/л ) 0.18 - 0.4 л/га;
● Вертімек: контактно кишковий ( абамектин, 18 г/л ) 0.5 - 1.5 л/г;
● Лірум: контактно системний ( циантранилипрол, 60 г/л абамектин, 18 г/л ) 1.2 - 1.5 л/га;
● Аркеро: контактно системний ( ацетамиприд, 375 г/л бифентрин, 165 г/л ) 0.05 - 0.1 л/га;
● Трейсер ( Tracer ): системний ( Spinosad 450 г/л ) 0.05 - 0.15 л/га;
● Мовенто: системний ( спіротетрамат, 100 г/л ) 0.75 - 2.25 л/га;
● Фастак: контактно кишковий ( альфа-циперметрин, 100 г/л ) 0.15 - 0.25 л/га;
● Корморан: контактно системний ( новалурон, 100 г/л ацетаміприд, 80 г/л. ) 0.4 - 0.8 л/га;
● Спинтор 240: контактно кишковий ( спиносад - 240 г/л ) 0.125 - 0.4 л/га;
● Верімарк: системний ( циантранилипрол, 200 г/л.) 0.5 л/га;
● Спектр: контактно системний ( хлорфенапир 21,45% ) 0.090 - 0.150 л/га;
● Санфаер: контактно кишковий ( Хлорфенапір 240г/л ) 0,15-0,3 л/га